Regulátor solárního ohřevu

Pokud si člověk pořídí bazén, určitě po nějaké době začne pokukovat po solárním ohřevu. A když už má i solární ohřev, začne uvažovat jak nejefektivněji řídit čerpadlo pro co nejlepší vytápění.

A tak jsem vyrobil tento regulátor s jednoduchou funkcí:
-čte teploty z čidel umístěných v bazénu a v solárním panelu
-zobrazuje aktuální teplotu na LCD displeji
-spíná čerpadlo pokud je teplota v panelu vyšší než teplota v bazénu, o nastavený rozdíl nebo více
-vypíná čerpadlo pokud je teplota panelu stejná nebo nižší než teplota bazénu

Zapojení je velmi jednoduché a nepotřebuje schéma, vše lze vyčíst z kódu. Jako „mozek“ celého regulátoru je použito Arduino UNO. LCD displej jsem použil 2×16 znaků ale je možné použít jakýkoliv se standardním řadičem HD44780, jen se musí provést úprava programu. Pokud má displej podsvícení, lze ho zapojit také. LED dioda signalizuje spuštění čerpadla programem. Pokud je potřeba spustit čerpadlo manuálně, stačí přepnout přepínač AUT/MAN do polohy MANuál a následně spouštět čerpadlo vypínačem MAN. Přepínač na manuální ovládání spíná přímo výkonné relé. Napájecí zdroj je použitý hotový z USB nabíječky. Teplotní čidla DS18B20 jsou použitá ve vodotěsném provedení, kabel nastavený dle potřeby a připojena konektorem CAN9.

Celkové napájení regulátoru a tím i čerpadla je vhodné provést přes proudový chránič.


Snažil jsem se o řádné okomentování takže by neměl být problém s přehledností. Nastavení rozdílové teploty (int rozdil = xx) bude nejspíš třeba upravit dle konkrétní funkčnosti a adresy čidel musíte změnit podle vlastních čidel.

Regulátor bezproblému funguje od roku 2015. Letos došlo ke stěhování k novému majiteli tak jsem provedl nové zdokumentování

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *